2018 Kurban Bayramı Tatili

0
477

Bayramlar, çocukluğumuzdan beri neşeyle beklediğimiz, en güzel kıyafetlerimizi hazırladığımız, alışverişlerin yapıldığı, güzel günlerdir. Ah o eski bayramlar kalmadı’ lafını çok sık duyarız. 2018 Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, hazırlıkları da yaklaştı.

Çocukluğumuzda başucumuza astığımız yeni kıyafetlerle heyecanla bayram sabahını beklerdik.Yeni kıyafetler alınır. Evlerde bayram temizliği yapılır, ikram etmek üzere gelenekselleşen şeker ve çikolatalar hazırlanır. Babalarımız bayram namazından döndükten sonra ailecek kahvaltı yapılır. Bunların hepsi birer bayram rutinidir. Küsler barışır. Bayramda küs kalınmamalı inancı vardır. 2018 Kurban Bayramı tatili, çocukluğumuzda ki kadar yeni kıyafetler bayramlık algısıyla biz yetişkinlere çok dokunmasa da, kadınlar olarak her zaman yeni giysiler giyinmeyi severiz. Yeni olmasalar bile bayram için en temiz ve özenli kıyafetler çıkar dolabımızdan.

2018 Kurban Bayramı tatili ne zaman soruları akla geliyor hemen. Bu sene kurban bayramı tatili dokuz gün sürüyor. 20 Ağustos pazartesi arife günü. 21 Ağustos salı bayramın ilk günü. Akraba ziyaretleri bayramlarda gelenekseldir ve mutlaka yapılmalıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte kartlar yerini sabahın erken saatlerinden atılmaya başlanan kısa mesajlara bıraksa da, bir tatlı telaş sarar herkesi. Çocuklar için bayramın yeri ayrıdır. Harçlıklar toplanır, büyüklerin elleri öpülür, toplanan paralarla bakkala koşulur veya biriktirilip oyuncaklar alınır.

Tüm bu geleneklerin yanında her daim şık olmak isteyen kadınlar için kıyafet telaşı başlar. Ziyaretlerin en şık kadını olmak vardır işin ucunda. Kurban bayramının yaz mevsimine geldiği şu son birkaç yıldır, elbiseler en doğru seçeneklerin başında gelir. Genç kızlar, tiril tiril elbiseleri tercih edebilirler.

Resmi tatil olan bayramlar kimileri için de tatile çıkmak için bir fırsattır. Kimisi köyüne giderken, kimisi de tatil mekanlarına akın ediyor. 2018 Kurban Bayramı tatilini dokuz günlük süresiyle turizmcileri de oldukça memnun etti.