Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

0
1654
Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi
Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Biz kadınların makyaj yaparken kullandığı temel ürünlerden biri fondötenler… Kimi kadınlar kusurlarını kapatmak için, kimileri de daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için fondötenleri çantasından ayırmaz. Peki fondötenler nasıl seçilmeli, hangi markanın ürünü cilt tipinize uygun? Bu ve bunun gibi soruların cevapları Bayanelbise.com editörlerinde! Çok uzatmadan yazımıza geçelim… 🙂

Gün boyu kirli hava, toz ve kir gibi dış etkenler yüzünden olumsuz yönde etkilenir. Ve bunun üstüne seçilen yanlış fondöten de eklenince durum gerçekten de vahim bir hal alır. Örneğin; ağır, yapış yapış ya da yağlı bir fondöten cildinizi boğar. Genelde biz kadınlar, yüzümüzdeki izleri kapatmak için yoğun fondötenler seçeriz ya da bol miktarda ürünü yüzümüze uygularız. Böylelikle cilt nefes alamaz hale gelir ve cilt yaşlanması hızlanır. Bu gibi durumlar için sizlere önereceğimiz birkaç fondöten bulunuyor! Her ne kadar etiketlerinde serum ya da su bazlı yazsa da damlalık tarzında satılan bazlar sizlere yardımcı olacaktır. Neredeyse hissedilmeyecek kadar hafif olan bu bazlar harika bir kapatıcı görev görür. Armani Maestro, Dior Skin Nude ve Yves Saint Laurent Fusion Ink gibi ürünleri tercih ederek sorunları kolayca çözebilirsiniz. Bu ürünlerin de kendi arasında yağ ya da su bazlı özellikleri olduğunu unutmayın!

Giorgio Armani Maestro fondöten
Giorgio Armani Maestro fondöten, 155 TL, Sephora; (0212) 345 60 35

Hangi fondöteni kullanırsanız kullanın görünümünüzden memnun değilseniz, kaz ayaklarınız belirginleşiyorsa ya da kaşlarınızın arasındaki çizgiler belirginleşmeye başladıysa endişe etmeyin! Seçeceğiniz yanlış fondöten bu etkileri kesinlikle arttıran bir faktör olduğunu unutmayın. Bunun için doğru fondöten, doğru uygulama diyoruz! Kırışıklıklarınız belirginleştiyse ve bu görünüm sizi rahatsız ediyorsa kesinlikle likit yapılı fondötenleri denemenizi öneriyoruz. Formüllerindeki özel içerikler kırışıklık görünümü azalttığı için mucizevi nitelikte olan bu fondötenler aynı zamanda cilt hücrelerini korumaya yardımcı ve sıkılaştıran gliserin gibi nemlendiriciler içerirken, cilt için önemli olan antioksidanları da bünyesinde bulunduruyor. Bu tarz cilt problemleri yaşıyorsanız sizlere Laura Mercier Moisture Supreme fondöten ve La Prairie Skin Caviar fondöteni kullanmanızı öneriyoruz.

La Prairie Skin Caviar fondöten
La Prairie Skin Caviar fondöten, 457 TL, Sevil; (0212) 227 3845

Biz kadınların bir diğer büyük cilt problemi de yağlı cilt tipi… Aslına bakılırsa bunun bir avantaj olduğunu söyleyenler çoğunlukta… Her zamanki gibi bizde olmayanı istediğimiz için kuru ciltler yağlı, yağlı ciltler de normal bir cilt ister. Kuru ya da normal cilt tipine sahip olanlar ciltlerini parlak gösterebilmek için internette sınırsız yüze parlak hissi veren tüyoları uygular dururlar… Yağlı ciltler ise yağ emici mendiller ya da yağlanmayı önleyici pudraları arar durur… Eğer yağlı cilt tipine sahiplerden biriyseniz sizlere tavsiyemiz, mat gösteren ürünleri bir kenara bırakmanız. Evet, yanlış duymadınız! Mat gösteren fondötenler yerine saten ve kadife etkisi yaratacak fondötenleri tercih etmeniz en doğru karar olacaktır. Bunun için sizlere içeriğinde polimerler ve silikon bulunan, adeta yağlarla savaş içerisinde olan ve cildinizdeki yağlanmayı önleyen iki muhteşem ürün tavsiye edebiliriz. Nars Velvet Matte Skin Tint Groenland fondöten ve Chanel Perfection Lumiere Velvet Smooth fondöten kesinlikle yağlanma problemlerinizle başa çıkacak ürünlerdir.

Nars Velvet Matte Skin Tint Groenland fondöten
Nars Velvet Matte Skin Tint Groenland fondöten, 135 TL; (0212) 373 25 40

Ve son olarak sıra geldi ciltteki lekelerle başı belada olanlara… Sırf o lekeleri kapatabilmek için yazın ortasında kat kat fondöten sürüp bunalmaktan bıktıysanız sizlere 2 adet fondöten önerimiz olacak. Lekeli ya da sivilceli ciltler kat kat fondöten sürmek yerine kompakt fondötenleri tercih edebilir. Yağ içermeyen ve su bazlı olan bu kompakt fondötenler cildinizin nefes almasını sağlayan özelliğiyle vazgeçilmeziniz olacak. Eğer fazlasıyla belirgin sivilceleriniz varsa içeriğinde arbutin bulunan fondötenler de işinizi rahatça görecektir. Bu fondötenleri uygularken hijyenin de önemli olduğunu unutmayın. Özellikle fondöten süngerinizi her uygulamadan sonra yıkayın ya da tek kullanımlık süngerleri tercih etmeye çalışın. Sephora Wonderful Cushion in 23 Beige fondöten ve Lancome Miracle Cushion in 140 Ivore tercih edebileceğiniz fondötenler arasında bulunuyor.

Sephora Wonderful Cushion in 23 Beige fondöten
Sephora Wonderful Cushion in 23 Beige fondöten, 75 TL, Sephora; (0212) 345 60 35

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here