Fondöten Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
885
Fondöten Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fondöten Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fondöten Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dergi kapaklarına ya da ünlülerin fotoğraflarına bakıldığında, pürüzsüz ve kusursuz bir cilt dikkatleri üzerine çeker. Cilt lekelerini kapayarak doğal pürüzsüzlüğe ve parlaklığa ulaşmak için profesyonel make up artisti olmak ya da çok pahalı makyaj malzemeleri kullanmak şart mı? Tabii ki hayır! İşin sırrı, yalnızca doğru cilt ürünlerini seçmekte.

Makyajın olmazsa olmazı fondöten seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Bu noktalara dikkat ettiğinizde, kusursuz bir cilt makyajı yapmanız için tüm engeller ortadan kalkıyor.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi:

Cildinize uygun makyaj temizleme ürünleri, uygun bir nemlendirici iyi bir makyajın altın kuralıdır. Cilt yapınızla uygun bir baz ve nemlendirici kullandıktan sonra cildiniz kusursuz bir makyaj için ilk adımı atmış olursunuz. Yağlı, kuru ve karma cilt tipine uygun fondötenlerden hangisi cildinize uygunsa onu tercih etmelisiniz.

Yağlı Cilt Tipleri İçin Fondöten: 

Cildiniz yağlı ise, gün içinde cildinizde makyaj kalıcı durmayacak ve parlamalar meydana gelecektir. Bu yüzden su bazlı, mat özelliğe sahip fondöten çeşitleri cildiniz için uygun olacaktır. Cildinizin yağ dengesini bozmayacak olan bu fondötenler, sivilce oluşumuna sebep olmayacaktır.

Kuru Cilt Tipleri İçin Fondöten:

Cildiniz kuru ise, fondötenin cildinizde pul pul dökülmemesi ve çizgi çizgi belirmemesi için nemlendirici özellikli fondötenler kullanmalısınız. Fondöteni, cildinize uygulamadan önce yoğun nemlendiricili bir krem, ve baz uygulamalısınız. Haftalık cilt bakım rutininizde peeling de yaparsanız, bu görüntünün önüne kesinlikle geçmiş olursunuz.

Karma Cilt Tipleri İçin Fondöten:

Karma cilt tipleri, fondöten seçiminde en şanslı gruptur. Cildinizi iyi analiz ederek, bölgesel uygulamalar yapabilirsiniz cildinize.

2. Cilt Rengine Göre Fondöten Seçimi

Kadınların en sevmediği şey, yüzüyle boyun ya da dekolte tonunun farklı olmasıdır. Uygulama esnasında buna dikkat etmenizde fayda var. Cilt renginize göre fondöten seçerken, cilt alt tonunuza göre seçim yapmalısınız. Örneğin, cilt alt tonunuz pembe ise (NW), sarı alt tonunuz var ise (NC) özelliği taşıyan fondötenleri tercih etmelisiniz. Her markanın her tonunda hem NW hem de NC özelliği taşıyan fondötenleri bulunmaktadır.

3. Cilt Lekelerine Göre Fondöten Seçimi

Kadınların fondöten tercih ederken dikkat ettiği ilk özellik aslında, cilt kusurlarını kapatan fondötenler oluyor. Cildinizde lekeler ve çukurlar varsa fondöteninizi cildinize tampon yöntemiyle uygulamalısınız. Yoğun kapatıcı özellikli fondötenlerin cildi daha çok yorduğunu unutmamakta fayda var. Ayrıca cilt yapısına ve cilt tonunuza uygun olmayan kapatıcı özellikli fondötenler yine istediğiniz sonucu vermeyecektir.

Yukarıda sıraladığımız fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ettiğinizde, kusursuz bir cilt makyajı sizi bekliyor olacak!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here