Güneş Sonrası Cilt Bakımı

0
924

Zaman geçtikçe güneş ile ilgili farklı yaklaşımlara tanık olmuş olduk. Bronzlaşma denildiği zaman cildimizin UV ışınlarından korunmak için melanin pigmentini üretmesiyle oluşmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalar da  cilt kanserinin oluşmasında etken faktör güneş ışınlarına maruz kalmayla meydana gelmektedir. Hayatımız boyunca güneş ışınlarını hayatımızın ilk yirmi yılında depolamış oluruz. Güneş ışınlarının olumsuz etkilerini zaman geçtikçe farkederiz. Çocukluk çağında güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir. Güneş koruyucu ürünleri tüm yaş gruplarında  rahatlıkla kullanılan ürünlerdir.  Güneş koruyucular tüm yaş gruplarında güvenle kullanılan ürünlerdir. Yaz sezonunda güneş kremlerinin yanı sıra güneş sonrasında da cilt bakımına özen göstermeniz gerekmektedir. Güneş sonrası kremleri cildimizi korumak için büyük önem taşımaktadır. Yaz sezonu haricinde de güneş kremini kış aylarında da kullanmak gerekmektedir.
Güneş koruyucu seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler:
Güneş kremlerini tercih etmeden önce üzerinde yazan SPF değerleri cildimize gerektiği kadar güneş kremi uyguladığımızda elde edilen krem değeridir.
İyi bir güneş kremi;
* Suya dayanıklı olmalı
*UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliği olmalı
*Kokusuz ve renksiz özellikte olmalı
*Güneş kremlerini uygulamadan 30dk önce sürülmeli ve 4 saat arayla yenilenmelidir.
Hamilelerin güneş kremi kullanması
Hamilelikte hormon etkisiyle cilt lekeleri de artmaktadır. Özellikle hamileliğin son zamanlarında yüzde meydana gelen kırmızılıklar da belirginleşmektedir. Hamilelik döneminde güneş kremlerini kullanırken en az 40 faktör güneş kremi tercih edilmelidir. Güneşlenme süresi ise 45 dakika güneşlenme sürecinden sonra en az bir saat dinlenilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here