Hangi Renk Kapatıcı Hangi Sorunu Kapar?

0
1581

Hangi Renk Kapatıcı Hangi Sorunu Kapar?

Makyaj yaparken bazı bölgelerin mor, bazı bölgelerinde kırmızı bir renk alarak makyaja hazır olmadığını görürüz. Fondötenlerin görevi cildi tek renk tonuna getirmektir. Kapatıcıların görevleri ise; farklı renk tonlarını cilt tonuna uygun hale getirmektir. Hangi renk kapatıcıyı hangi bölgeye kullanmanız gerektiğini öğrendiğinizde makyajınız daha başarılı hale gelecektir.

Yeşil renk kapatıcılar cilt üzerinde yer alan kırmızı sivilce izleri içindir. Yeşil ile kırmızı rengi birbirini nötrler. Bu nedenle kırmızı sivilce izlerine yeşil renk kapatıcı kullanarak kırmızılıkları saklayabilirsiniz. Kapatıcı kullanmadan önce nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Açık mor yani lavanta renginde olan kapatıcılar; cilt rengini daha canlı göstermek için kullanılır. Ciltte yer alan soluk yerlere, gözaltında bulunan sarı bölgelere mor kapatıcı sürerek daha canlı hale getirebilirsiniz. Yüzdeki çiller ve belirgin olan damarlar içinde mor kapatıcı kullanılabilir.

Sarı renk kapatıcı soluk cildi aydınlatmak için kullanılır. Cildiniz solgun görünüyorsa; cilt rengini daha yumuşak hale getirmelisiniz. Burnun üst kısmına ve yanak bölgesinin dış köşelerine sarı kapatıcı kullanabilirsiniz. Alın bölgesine de kullanılan sarı kapatıcı cildi aydınlık bir görünüme kavuşturur.

Somon tonlarındaki kapatıcılar koyu renkleri saklayabilmek için kullanılır. Gözaltı bölgesinde koyu renk morluklar varsa; somon rengi kapatıcılardan yardım alabilirsiniz. Yüzünüzde gizlemek istediğiniz benlerin üzerine ve koyu renk sivilce izlerine somon rengi kapatıcı uygulayarak cildinizle tek renk tonuna getirebilirsiniz.

Kapatıcıları kullanmadan önce cildinizi iyi şekilde nemlendirmeyi unutmayın. Fondöten sürmeden önce kapatıcıları uygulamanız gerekmektedir. Sürdüğünüz renkli kapatıcıları dağıtmak için iyi bir fırçadan yardım almalısınız. Son olarak fondöteni sürdükten sonra cilt makyajınız hazır hale gelecektir. Cildinizde yağlanma sorunu varsa; fondötenin üzerine cildi mat gösteren bir pudra sürebilirsiniz. Uzun süre yağlanmayı önleyen matlaştırıcı pudralar kapatıcıların etkisini de artırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here