İkon Frida Kahlo

0
710

Yaşamı acılarla dolu olan efsane Frida Kahlo denince gözümüzde canlanan ilk şey sanırım kafasına taktığı çiçekler. Almadığı bıyık ve kaşları, değişik stili ile ikon haline Frida Kahlo, yaşamının erken dönemlerinde geçirdiği bir kaza sonrasında çocuk felci geçiriyor ve bunun sonucunda ayağının biri inceliyor.  Daha sonra üniversiteye başlayan Frida, bu dönemde talihsiz bir kaza daha geçiriyor ve uzun süre yatağa mahkum kalıyor. Bu süreçte ailesinin onun için aldığı tuvale resimler yapmaya başlıyor. İşte o eşsiz resimler bu serüvenle başlıyor. Kendi portrelerini çizdiği resimlerde hüzünlü duruşları dikkat çekiyor.

Sonra büyük aşkı Diego ile tanışıyorlar. Diego çapkın bir adam ve birçok defa onu aldatıyor. Ancak onun aşkından vazgeçmesi kolay olmuyor. Diego’ya olan aşkından vazgeçme sürecini yazdığı bir mektupta dile getiren Frida Kahlo; sıraladığı nedenlerden birinde tablolarından kendini mutlu çizememesinden bahsediyor. Birçok neden bir araya gelince Diego’nun ondan çoktan vazgeçtiğini anlalayan Frida büyük aşkından vazgeçiyor.

Ünlü ressam Frida Kahlo moda için de bir öncü konumunda. Değişik stili yıllar geçsede hala akıllarda ve farklı oluşuyla asla unutulmayacaklar arasında yerini alıyor.