Kuşburnu Çayının Cilde Faydaları

0
510

Kuşburnu içeriğindeki A vitamini ile cildi besliyor ve hücre yenilenmesine yardımcı oluyor. Kolejen etkisi ile cildin elastikiyet kazanması ve koruması konusunda oldukça etkili.

C vitamini kaynağı olan kuşburnu bitkisi vücuda demir alımını arttırarak, kansızlığa bağlı oluşan solgunluğun önüne geçerek, cildi canlı görünmesine yardımcı oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir bitki tek başına yeterli değildir. Mutlaka spor, doğru beslenme yeterli su alımı gibi faktörlerle vücut direnci desteklenmelidir. Kuşburnunun çay olarak tüketimi en çok kullanılan yöntem olmakla birlikte, marmelat olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Tüm bu yöntemlerde unutulmaması gereken nokta şeker kullanmamaktır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kuşburnu kurutulmuş olarak direk alınıp tüketilebileceği gibi taze haliyle de ezilerek kullanılabilir. Meyve halinde alınan birkaç adet kuşburnu ezilerek, kaynamış suda 10 dakika kadar demlenerek kullanılabilir. Uzun süre ısıya maruz bırakmak içeriğindeki değerleri düşüreceğinden tavsiye edilmemektedir. Düzenli olarak tüketiminde faydaları saymakla bitmeyen kuşburnunun da fazla kullanımı doğru olmayabilir.