Sadeleşme Zarafeti

0
446

Kadın kelimesine en çok yakışan sıfatlardan biri de şüphesiz zarif kelimesidir. Son yıllarda makyaj ve saçlarda da sadelik ön planda tutuluyor. ‘Yok’ gibi görünen makyajlar, abartısız saç modelleri, uğraşılmamış algısı oluşturan imajlar son derece popüler. 80’lerin renkli eğlenceli rüküşlüğünden sonra moda zaman zaman iniş çıkışlara geçtiyse de saç makyaj ve genel olarak seçimlerde sadeliğin zarafetinden yararlanıldığı kesin.

Uğraşılmamış Görünen Saçlar

Saçlar 80’lerin ve 90’ların abartılı topuzlarından ve taramalarından sıyrılıp daha minimal modellere bıraktı yerini. Günümüzde hala abartılı tarzlarıyla dikkat çeken ikonlar olsa da bu durumu çok nadir kişi taşıyabilmektedir. Düz modeller, doğal dalgalar, özenilmemiş algısı yaratan topuzlar hatta örgüler ön planda.

Platform topuklu ayakkabılar popülerliğini yitirdi. Onun yerine daha zarif ince topuklu ayakkabılar tercih ediliyor.  Dönem ayakkabıları 60’lardan 70’lerden günümüze, topuk boyları uzayarak, farklı stillerde geri döndü.

İkonlar

Audrey Hepburn, zarif stiliyle moda dünyasına damga vurmuş isimlerden biri. Onun sade tarzı ve seçkin stilini birleştirdiği aksesuarları ve giyim tarzı ikonlaşmış durumda. Zarif sadeliğin en başarılı temsilcilerinden biri olarak onu seçebiliriz şüphesiz.

Prensesler kabarık elbiseleri ve ihtişamlı görüntüleriyle aklımıza kazınsa da, günümüzden örnekler vermek gerekirse Kate Middleton, en başarılı temsilcilerinden biri diyebiliriz. Sade stilinin verdiği zarafet tartışmasız onu bir adım öne geçiriyor. Ürdün kraliçesi Rania, asil duruşu ve zarif şıklığıyla kendinden sıkça söz ettiren isimlerden bir diğeri.